Skautská studánka - zajímavosti
SKAUTSKÁ STUDÁNKA
Skautská studánka získala jméno 1.8. 1968, díky 9. oddílu libereckých skautů.
Tito skauti při pořádání malé vycházky zamířili i ke studánce (dříve německé), aby se osvěžili. Když k místu dorazili, zjistili že voda není ničím chráněna, a tak byla velmi znečištěná.
Jejich vedoucí Josef Chroust, zvaný Brouk, rozhodl že studánku upraví.
Při obnově ke studánce umístili skautskou lilii vylitou v betonu na oslavu a znovu obnovení skautingu. A tak se od té doby místu říká Skautská studánka.
Zdrojem studánky je pramen, který leží zhruba 20 metrů výš od studánky samotné. V okolí najdete tábořiště a posezení s přístřeškem, které bylo vybudováno v roce 2010.
SKAUTING VE ZKRATCE A SKAUTSKÁ LILIE
Předchůdců skautingu a přívrženců podobné myšlenky bylo v minulosti mnoho. O reálné zformování a o uskutečnění první výpravy se ale zasloužil Robert Baden-Powell.
Stalo se tak v roce 1907 ve Velké Británii.
Skaut byl nejprve pouze pro chlapce, ale později i pro nadšené dívky, díky Baden-Powellově sestře Agnes.
Od té doby se skauting začal rychle šířit po Evropě, ale i mimo ni.
Český skaut byl založen v roce 1912 v Praze Antonínem Svojsíkem, jako součást tělovýchovné jednoty, podobné Sokolu. V roce 1915 se osamostatnil se jménem Junák.
Znakem všech skautů je Liie, pro každou zemi v trochu různých vyobrazeních. Všechny mají podobný základ a to, že tři cípy květiny znamenají tři obecné principy skautingu:
- Povinnost k Bohu
- Povinnost k jiným
- Povinnost k sobě
Podobu českého znaku navrhl Mikoláš Aleš. Je to Lilie, doplněná chodským psem a modrým trojlístkem v pozadí. Pes je znakem české udatnosti a spolehlivosti a trojlístek je symbolem štěstí a lásky k bližnímu.
Skaut je staven do role ochránce svobody a přírody.