Lesopark - zajímavosti

Úvod » Akce » Do luftu! » 6 - Lesopark Vratislavice » Lesopark - zajímavosti

Zámeček ve Vratislavicích nad Nisou, který se nachází bezprostředně vedle lesoparku a je z jeho mnoha míst vidět, nechal postavit v pseudorenesančním slohu roku 1900 průmyslník Ginzkey. Je postaven z opuky, stejně jako renesanční sídla dřívější šlechty. Jednopatrová budova s kuželovou věží se stala hlavním sídlem majitelů nedaleké továrny na výrobu koberců a dek. Kolem zámečku byl vybudován rozsáhlý sedmihektarový park s tuzemskými a cizokrajnými dřevinami.

(zdroj: mapy.cz)

V dolní části parku bylo umělé jezírko s labutěmi a vedle byla postavena zámecká konírna, kde je již řadu let restaurace.

V roce 1945 byla firma Ginzkey znárodněna a ze zámečku se stala ubytovna. V r. 1948 objekt vyhořel a při jeho obnově bylo přistavěno ještě jedno patro. Dnes slouží jako turistická ubytovna.

Park u zámečku postupně chátral, nakonec z něj bylo to místo plné odpadků, popadaných stromů, útočiště zde mívali bezdomovci. A mezi tím si hrály děti. Až do r. 2015, kdy městská část Vratislavice zrevitalizovala celé území. Od té doby tam postupně přibylo velké množství laviček, spousta hracích prvků pro děti, včetně dřevěného hradu, ale i workoutové sestavy pro všechny generace. Lesoparkem vede „Keltská stezka“, kterou tvoří přes 20 zastavení. Popisuje charakteristiku dřevin a jejich význam ve vztahu k datu narození. Užít si lze i výhled na okolí Vratislavic nad Nisou a Prosečský hřeben.

Nedaleko lesoparku najdete i novou atrakci pro cyklisty - dvě singletrailové trati a skill zónu na trénink rovnováhy. Lokalita není nějak rozlehlá, ale i tak poskytuje poměrně možností, jak se zlepšovat při jízdě na kole a užít si při tom dost zábavy.